Sıkça Sorulan Sorular

*ETicaretBul.Com ‘daki E-Ticaret Siteleri Nereden Bulunuyor?

ETicaretBul.Com ‘daki E-Ticaret Siteleri başta arama motorları olmak üzere E-Ticaret sitesi bulabileceğimiz bütün sitelerdeki incelemelerimiz sonucunda bulunuyor.

*Bütün E-Ticaret Siteleri Ekleniyor mu?

Karşımıza çıkan bütün E-Ticaret sitelerini ETicaretBul.Com ‘a eklemiyoruz.Bulunan sitelerin hepsi tek tek inceleniyor. Tasarımı bitmemiş, karışık ve güven vermeyen siteler eklenilmemeye özen gösteriliyor. Olabildiğince fazla E-Ticaret sitesine ulaşım sağlanmasının yanı sıra ziyaretçilere kaliteli E-Ticaret siteleri sunmayı hedeflemekteyiz.

*Bende Bir Alışveriş Sitesi Eklemek İstiyorum. Ne Yapmam Gerek?

E-Ticaret sitesi sahibi olup kendi sitenizi eklemek isteyebileceğiniz gibi ziyaretçi olup ETicaretBul.Com ‘da görmek istediğiniz E-Ticaret sitelerini ekleyebilirsiniz. Bunun için Site Ekle sayfasında ki formu doldurup göndermeniz yeterli. Fakat bilmeniz gereken bir şey var ki, gönderdiğiniz site ile ilgili verdiğiniz bilgilere rağmen site ayrıntılı olarak incelenecektir. Kalite standartlarımıza uyması durumunda eklenecektir.

*ETicaretBul.Com ‘da Listelenen E-Ticaret Sitelerine Ait Bilgiler Nereden Alınıyor ve Kesin Bilgi mi?

ETicaretBul.Com ‘da listelenen bir E-Ticaret sitesi, o sitenin ayrıntılı bir şekilde incelenmesi sonucunda, site üzerinden sunulan bilgiler ışığında eklenmektedir.

Siteler, sayfalarında kendilerine ait bilgileri standart olarak sunmaz. Bazen bilgileri bulamama, yanlış yorumlama gibi nedenlerden dolayı ETicaretBul.Com ‘da ki bir siteye ait bilgiler yanlış olabilir. Bu bilgiler ve yanlış olma nedenleri şu şekildedir;

Tanıtım Yazısı: Tanıtım yazıları sitelerin Hakkımızda sayfalarından alınmaktadır.
Ödeme Seçenekleri: Ödeme seçenekleri bilgisine bütün E-Ticaret sitelerinde ulaşmak kolay olmayabiliyor. Bazı siteler nasıl alışveriş yapabileceğinizi Ödeme Seçenekleri adlı sayfalarında ayrıntılı bir şekilde açıklarken, bazı siteler farklı sayfalarda açıklıyor.

Bazı siteler hiç bir sayfada ödeme seçenekleri ile ilgili açıklamıyor. Bizimde bütün E-Ticaret sitelerine üye olup, alışveriş yaparak ödeme seçeneklerini öğrenme şansımız olmadığı için çeşitli unsurlardan yararlanıyoruz.

Örneğin bir E-Ticaret sitesinde Paypal logosu varsa bunu süs amaçlı koymadığını düşünüp ödeme seçenekleri arasında Paypal olduğunu düşünüyoruz ve Paypal ödeme seçeneği var diyebiliyoruz. Bankalara ait Kredi Kartlarının logoları olması durumunda Kredi Kartla ödeme imkanının olduğunu varsayıyoruz. Havale/EFT bildirim formu olması bizim doğal olarak Havale ile ödeme imkanlarının olduğunu düşünmemize neden oluyor ve Havale/EFT ödeme imkanı var diyoruz. Kapıda Ödeme olduğuna dair herhangi bir bilgi kesin olarak belirtilmediği sürece Kapıda Ödeme yok diyoruz.

İletişim Bilgileri: E-Ticaret siteleri sayfalarında genel olarak telefon numaralarını iletişim sayfalarında yada her sayfada görünebilecek noktalarda yayınlıyor. Bu nedenle bu bilgiler kesin diyebileceğimiz birgiler arasında. Fakat Mail adresi vermek yerine iletişim formları sık bir şekilde kullanılıyor. Bu nedenle E-Ticaret sitelerine ait Mail adres kısmı genel olarak bilinmiyor olarak işaretlenebiliyor.

Diğer Bilgiler: Kurulduğu Yıl bilgisi bazen E-Ticaret sitesinin kurulduğu yıl bazende şirketin kurulduğu yıl olabiliyor. Merkez bilgisi ise genel olarak iletişim sayfasında belirtilen adresten yola çıkılarak veriliyor.

Kategorileri: Alışveriş Sitelerine ait ürün kategorileri de sitelerinde belirtilen kategorilerden yola çıkılarak eklenmektedir. Çok fazla kategori seçeneği olduğu için E-Ticaret sitesinde olupta sitede yokmuş gibi gösterilme durumu söz konusu olabilir.

*E-Ticaret Sitesine Ait Yanlış yada Eksik Bir Bilgiyi Nasıl Değişmesini Sağlayabiliriz?

İster E-Ticaret sitesinin sahibi olun, ister sadece bir ziyaretçi olun ETicaretBul.Com ‘da ki bir E-Ticaret Sitesine ait bir bilginin yanlış yada eksik olduğunu düşünüyorsanız ve doğrusuyla değiştirmek istiyor olabilirsiniz. Bunun için yapmanız gereken;

Eksik yada yanlış bilgi olduğu düşünülen E-Ticaret sitesinin ETicaretBul.Com ‘daki linkini,
E-Ticaret sitesine ait yanlış yada eksik bilginin doğrusunu,
Doğru olduğunu iddia ettiğiniz bilgiyi ispatlyacak nitelikte, o E-Ticaret sitesinde bulunan bir bağlantıyı iletişim sayfasından göndermeniz yeterli olacaktır.

*Puan Vermek yada Yorum Yapmak İçin Üye Olmamız Gerekiyor mu?

E-Ticaret sitelerine puan vermek yada yorum yapmak için üye olmanız gerekmiyor. Yorum bölümünde istenilen bilgilerin girilmesi ve kurallar çerçevesinde yorum yapılması yeterlidir. Ayrıca herhangi bir işlem yapmadan isteyen herkes puanlama yapabilir.